תוכן עניינים

מחקר: איך תמיכה חברתית השפיעה על בדידות ותקווה במהלך מגיפת הקורונה

British Journal of Psychology
פורסם בתאריך: פברואר, 2021
בכתב העת/מוסד: British Journal of Psychology
בשיתוף עם החוקרים: ד״ר ליעד ברקת-בוימל, פרופ' גולן שחר, ד"ר סארה אבו-כף, פרופ' מלכה מרגלית

במרכז משבר הקורונה הגלובלי, חוקרים מאנגליה, ארצות הברית וישראל בדקו כיצד תחושת התקווה של האנשים הושפעה מתמיכה חברתית. מחקר שפורסם על ידי ליעד ברקת-בוג’מל, גולן שהר, שרה אבו-קאף ומלכה מרגלית, עסק ב-1,200 מבוגרים (400 מכל מדינה) במהלך הגל הראשון של הנגיף באפריל 2020.

הממצאים חשפו קשר מכריע בין תמיכה חברתית נתפסת ותקווה בכל שלוש המדינות. אנשים שהרגישו נתמכים על ידי המעגלים החברתיים שלהם נטו לרמות גבוהות יותר של תקווה, מה שמצביע על כך שתמיכה מאחרים ממלאת תפקיד משמעותי בטיפוח התקווה בזמנים מאתגרים, כמו המגיפה.

בנוסף, המחקר הדגיש את תפקידה של הבדידות כמתווך. נמצא כי בדידות מתווכת את הקשר בין תמיכה חברתית נתפסת ותקווה בכל שלוש המדינות. משמעות הדבר היא שהרגשת תמיכה חברתית הפחיתה את תחושות הבדידות, אשר בתורה תרמה להגברת תחושות התקווה. במיוחד, בבריטניה, הבדידות תיווכה לחלוטין את ההשפעה, מה שמעיד על כך שהשפעת התמיכה החברתית על התקווה נותבה כולה באמצעות הפחתת תחושות הבידוד.

ממצאים אלה מדגישים את החשיבות של קשרים חברתיים ורשתות תמיכה בקידום תקווה ורווחה, במיוחד במהלך משברים כמו מגיפת COVID-19. הבנת הדינמיקה הזו יכולה לסייע בפיתוח אסטרטגיות לשיפור מערכות תמיכה חברתיות, פוטנציאלית לשפר את החוסן המנטלי והרגשי של אנשים המתמודדים עם נסיבות מאתגרות.

לציטוט המחקר במקור חיצוני:

Bareket-Bojmel, L., Shahar, G., Abu-Kaf, S. and Margalit, M. (2021), Perceived social support, loneliness, and hope during the COVID-19 Pandemic: Testing a mediating model in the UK, USA, and Israel. Br J Clin Psychol, 60: 133-148. https://doi.org/10.1111/bjc.12285

מחקרים נוספים באותו נושא

כתבות באותו נושא

פסיכולוגיה
נטלי בינדר עובדת סוציאלית (BSW)
בריאות נפשית
אופיר ברנשטם מלווה רגשי (Facilitator)
פסיכולוגיה
דבורה עדס עובדת סוציאלית (BA)
פסיכולוגיה
אופיר ברנשטם מלווה רגשי (Facilitator)
רגשות
אורית בראון אגמי מאמנת מוסמכת (BA)
חיפוש כתבה לפי תחום:
כל הזכויות שמורות לאנגורה מדיה בע"מ ©
הצטרפו ל-26,000 ישראלים אחרים שהבריאות חשובה להם
מחשבון האושר שיגיד לכם כמה אתם מאושרים מ-1 עד 6

הכירו את מחשבון האושר שתוכנן ע״י פסיכולוגים מאוניברסיטת אוקספורד היוקרתית.

100% אנונימי

קבלו טיפים לחיים שמחים ובריאים יותר

מאמרים וטיפים מעשיים שיעזרו לכם לחיות חיים שמחים, מספקים ומאוזנים יותר.